abc.lv skaitļos

Lietotāji online41
Aktīvie uzņēmumi25214
Nozares raksti1277
Ekspertu atbildes3041
Troksnis kā piesārņojums. Kā pasargāt sevi un savu ēku no tā? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Troksnis kā piesārņojums. Kā pasargāt sevi un savu ēku no tā?

Troksnis kā piesārņojums. Kā pasargāt sevi un savu ēku no tā?

Mūsdienās troksnis ir viens no vides piesārņojuma veidiem, kas pieaug visstraujāk. Pēdējo 15–20 gadu laikā trokšņa līmenis, ko rada satiksme un mājsaimniecības ierīces, stereo un video aprīkojums, ir pieaudzis apmēram par 10 decibeliem (dB). Cilvēka auss šīs izmaiņas uztver kā 100% pieaugumu trokšņa līmenim. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizāciju, pārmērīgs trokšņa līmenis traucē cilvēku atpūtu un miegu, rada koncentrēšanās grūtības mācību vai darba laikā. Tāpat cilvēki, kas ir pakļauti trokšņainai videi, kļūst satrauktāki, pasliktinās to garīgā veselība, kā arī šādi cilvēki ir vairāk pakļauti hipertensijas un sirds išēmisko slimību attīstībai. Mēģināt izvairīties no iekārtām, kas rada trokšņus, ir grūti, tāpēc telpām, kur cilvēki pavada lielāko daļu laika, ir jābūt kārtīgi izolētām pret fona un iekšējā trokšņa avotiem, kā arī telpām ir jāspēj ātri nomākt atbalsis.


Ēkās dominē divu veidu trokšņi: gaisa skaņas un trieciena trokšņi. Gaisa skaņas trokšņi rodas tieši gaisā, piemēram, kad cilvēki runā vai strīdas, tā ir TV vai radio skaņa vai dūkoņa no mājsaimniecības ierīcēm. Lai novērtētu gaisa skaņas izolācijas risinājumu efektivitāti, tiek lietots skaņas samazinājuma indekss Rw, kura vērtība tiek izteikta decibelos. Indeksa vērtība norāda, cik efektīva ir gaisa skaņas izolācija starp istabām. Jo augstāka ir šī vērtība, jo labāk ēkas sienas absorbē gaisa skaņas trokšņus.

Trieciena troksnis rodas, kad pret virsmu tiek sists ar kādu objektu un skaņa izplatās starp ēkas stāviem. Visbiežāk šāds troksnis sadzīvē rodas no kaimiņu staigāšanas vai bērnu skraidīšanas telpās augstākajos stāvos. Trieciena trokšņa izolācija tiek izteikta ar L‘n,w indeksu, kas arī tiek mērīts decibelos. Jo zemāka tā vērtība, jo labāk nodalījums grīdas aizsargā pret trieciena trokšņiem.

Ēku atbilstību skaņas un trokšņa izplatībai iekšējās norobežojošās konstrukcijās nosaka LBN 016-15 Būvakustika.

Starpsienu un telpu izolācija no skaņas trokšņiem 
Starpsienas kalpo ne tikai kā ēkas sadalītājs, bet arī novērš skaņas izplatīšanos telpās un ugunsgrēka gadījumā pasargā ēku no uguns izplešanās.

Mūsdienās vispopulārākais starpsienu veids ir ģipškartona konstrukcijas. Tās tiek veidotas no ģipškartona rāmja, kas tiek pildīts ar akmens vati. Šādu starpsienu uzstādīšana prasa rūpīgu darbu ar koncentrēšanos uz precīzu visu šuvju, savienojumu un pāreju blīvu un pareizu noslēgšanu. PAROC ir izstrādājis divus izolācijas materiālus efektīvai starpsienu izolācijai. Jaunās plāksnes PAROC Sonus ir izveidotas skaņas izolācijai starpsienām tieši dzīvojamās un komerciālās ēkās. Vispārīgiem mērķiem ir radītas starpsienu plāksnes PAROC eXtra, kas ir ieteicamas daudz prasīgākiem un sarežģītākiem skaņas izolācijas risinājumiem. 

PAROC Sonus ir nedegošas akmens vates plāksnes, kas radītas starpsienu skaņas izolācijai Šīs elastīgās plāksnes viegli iegulst gan metāla, gan koka sienu profilos. Ekspluatācijas laikā akmens vates izolācijas produkti nesaraujas un neizplešas, bet saglabā savas dimensijas, tāpat kā savas izolācijas un ugunsnoturības īpašības.
Skaņas izolācija starpsienām
 

  • Standarta ģipškartons
  • Metāla starpsienu standarta profils
  • Paroc Sonus/ Paroc eXtra plāksnes starp profiliem
  • Standarta ģipškartons


Grīdu izolācija
Grīdas plāksnēm, kas sadala stāvus gan dzīvojamās, gan komerciālās ēkās, kurās uzturas cilvēki, jānodrošina efektīva triecienu un gaisa trokšņu absorbcija. Lai novērstu trokšņus, Paroc eksperti ir attīstījuši īpašus produktus un risinājumus.

Dzelzsbetona konstrukcijās gaisa trokšņus absorbē pati grīdas plātne, bet trieciena trokšņu absorbcijai tiek lietotas Paroc SSB 1 plāksnes. Tās ir nedegošas, slodzes izturīgas akmens vates plāksnes ar perfektām trieciena trokšņa absorbcijas īpašībām. PAROC SSB 1 soļu trokšņa skaņas plāksnes tiek uzstādītas uz smilšu vai smalka keramzīta pildījuma slāņa. Atkarībā no dizaina šāds slānis tiek lietots arī cauruļu, vadu u.c. izolācijai. Lai aizsargātu trieciena skaņas plāksnes no deformācijas pa tām staigājot, plākšņu uzklāšanu vajadzētu sākt no tālākā telpas stūra. Pirms uzklāšanas pa telpas perimetru nepieciešams izlikt vertikālu apmales joslu no plāksnes PAROC SSB1 sagrieztām sloksnēm. Tās kalpo kā slānis starp grīdas segumu un sienu un starpsienu konstrukcijām. Soļu trieciena skaņas plāksnes nepieciešams uzstādīt bez spraugām, pēc tam uz tām pa virsu jāuzklāj izlīdzinošais slānis ar plāksnēm vai jāuzlej betona izlīdzinošā kārta. Tas aizsargā plākšņu instalāciju no birstoša betona vai grīdas seguma iekļūšanas starp plākšņu spraugām. Dzelzsbetona kārtai vai segumam ir jābūt vismaz 50 mm biezumā ir jābūt uzklātam uz atdalošā slāņa, un tas kalpo kā pamats grīdas segumam.

Karkasa, moduļa un citu celtņu koka starpstāvu posmiem jānodrošina pienācīga izolācija gan pret gaisā pārraidītu skaņu, gan trieciena troksni. Šajā gadījumā nepieciešams izmantot jauktu risinājumu – PAROC Sonus vispārīgās izolācijas plāksnes izolē pret gaisā pārraidītu skaņu, bet izolāciju pret trieciena troksni nodrošina īpaši izstrādātas soļu trokšņa plāksnes PAROC SSB 2t. PAROC SSB ir nedegoša un slodzi nesoša akmens vates soļu trokšņa plāksne, kas paredzēta trieciena trokšņa izolēšanai "peldošo grīdu" konstrukcijās.

PAROC Sonus izolāciju, kas radīta skaņas izolācijai starpsienās, uzstāda starp slodzi nesošām koka sijām, pārliecinoties, ka starp sijām un plāksnēm, kā arī starp pašām plāksnēm nerodas spraugas vai atstarpes. Uz slodzi nesošām sijām jāuzliek atbalsta plāksne (OSB, saplāksnis), kas atbalsta PAROC SSB 2t soļu trokšņa starpstāvu plāksnes. Virs šī izolācijas slāņa tiek uzklāta līdzena pamatne, plāksnes vairākos slāņos, lai uz tās montētu un atbalstītu "peldošo grīdu" un grīdas seguma materiālu.

  • Grīdas seguma materiāls
  • Grīdas segums (screed)
  • Grīdas nesošais slānis
  • Trieciena skaņas izolācijas plāksne PAROC SSB 1
  • Pildījuma slānis (lai uzstādītu caurules un vadus)
  • Monolīta vai dzelzsbetona grīdas plāksnes
  • Griesti

 

  • Grīdas seguma materiāls
  • Grīdas nesošais pamatslānis
  • Trieciena skaņas izolācijas plāksne PAROC SSB 2t
  • Grīdas dēļi vai plāksne
  • Koka sijas
  • PAROC Sonus/PAROC eXtra starp koka starpstāvu sijām
  • Apakšējie griesti un konstrukcija


Dzīvojot laikā, kad nav iespējams ietekmēt, vai aiz mūsu mājas pēc laika neparādīsies šoseja, ražotne vai bērnudārzs ierastās pļavas vietā, un vai kaimiņos neievāksies skaļi iemītnieki, ir vērts parūpēties par to, lai mūsu ēka būtu pēc iespējas trokšņu necaurlaidīgāka. Komerciālās celtnēs tas atvieglos darbinieku un klientu labsajūtu, bet dzīvojamās ēkās – mūsu pašu mieru un garīgo veselību.

Informāciju sagatavoja "Paroc" speciālisti

www.paroc.lv


Publicitātes foto


 

 

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai