Žurkas nāk

Žurkas
Žurkas
Žurkas un citi grauzēji var nodarīt kaitējumu mājoklim jebkurā gadalaikā, bet īpaši tie aktivizējas, iestājoties vēsākam laikam, kad sāk meklēt siltākas vietas, kur ierīkot midzeni ziemai. Rudeņos grauzēji ievācas cilvēku būvētajās ēkās. Grauzēji spējīgi nodarīt ievērojamu, postu izgrauzt caurumus sienās un grīdās, ierīkot midzeņus un ejas siltumizolācijā, samazinot tā siltuma taupīšanas spējas, sagrauzt elektrības un sakaru vadus, nosprostot ventilāciju. Žurku izturīgie zobi spēj sagrauzt ne tikai koku un citus mīkstus materiālus, bet arī alumīniju, svinu un pat betonu. Protams, ka grauzēju klātbūtne ir ne tikai risks ēkai un interjeram, bet arī risks ievazāt slimības, vēl grauzēji rada netīrību, jo izdala izkārnījumus vairākus desmitus reižu dienā, un sabojā pārtiku.
Pirmais - profilakse Sagaidot ikgadējo peļu un žurku invāziju, jāaiztaisa visas spraugas, pa kurām grauzēji var iekļūt ēkās. Pirmkārt, jāpārbauda pagraba logi, jo tas ir iecienīts grauzēju iekļūšanas ceļš ēkā. Logus vajag aizvērt, izsistos logus jāaizstiklo, vai jāpiestiprina priekšā speciāli sieti. Jāapiet apkārt ēkai un jāpārbauda, vai nav kādas šķirbas, tās jāaiztaisa. Kaut arī grauzēji ar saviem asajiem zobiem varētu iegrauzties arī ēkā bez šķirbām, tie nemēdz tik agresīvi ielauzties ēkā no ārpuses. Peles un žurkas apdraud arī vasarnīcas un noliktavas, to aizsardzībai jāvelta tāda pati vērība kā dzīvojamām mājām.
Žurka bēniņos
Attēlā žurka iekārtojusies bēniņos
Cīnīties ar grauzējiem pašu spēkiem Ja grauzēji iekļuvuši nelielā ģimenes mājā vai vasarnīcā ar tiem var mēģināt cīnīties pašu spēkiem, nepieaicinot profesionālus deratizētājus. Daudzdzīvokļu mājā un sabiedriskās ēkās gan labāk uzticēties profesionāļiem. Ja mājā iekļuvusi viena vai divas peles un jaunu grauzēju iekļūšana nedraud – visas šķirbas un caurumi ir aizdarīti, var cerēt, ka ar iebrucēju tiks galā mājas kaķis, ja tikai tas prot ķert peles. Ne katrs kaķis ķer peles. Ar žurkām vairākums kaķu necīnās, - lai noķert žurku kaķim jābūt īpaši medīgam un drosmīgam. Ja ar slazdiem un kaķa spēkiem nevar tikt galā, grauzēju apkarošanai nāksies izmantot indi. Izmantojot indi, rūpīgi jāizlasa instrukcija. Ar indi joki mazi. Jābūt pārliecinātam, ka ar saindētu ēsmu vai pašu indi nesaindēsies bērni vai mājdzīvnieki. Kaķis var saindēties arī, apēdot saindētu peli. Indējot grauzējus, var gadīties, ka kāds nobeidzas starp grīdas slāņiem, sienā vai kādā citā grūti pieejamā vietā, sāk sadalīties un izdala neciešamu smaku. Izmantojot modernākās indes, šādi gadījumi ir reti (šīs indes dzīvniekiem rada vēlmi meklēt ūdeni, tāpēc tie pamet ēkas). Otra modernu inžu iedarbe ir mirušo dzīvnieku mumificēšanās izraisīšana, kā rezultātā dzīvnieki sakalst, nesākot pūt, tāpēc nesmird. Laba ziņa ir tā, ka grauzēji, it sevišķi žurkas, nelabprāt atgriežas ēkās, kurās ir saindējušies, tomēr gana gudri dzīvnieki.
Žurka
Profesionālis noteikti uzvarēs grauzējus Lielās ēkās izmantot profesionāla deratizētāja pakalpojumus ir drošāk, jo profesionālis pratīs izvēlēties grauzēju apkarošanas metodi, kas nenodarīs postījumu ne videi, ne cilvēkiem. Telpu apstrāde notiek ar cilvēkiem un mājdzīvniekiem nekaitīgiem līdzekļiem, bez smakas. Bieži izmantot deratizētāja pakalpojumus ir lētāk, nekā darbus veikt pašiem, jo profesionāļi labāk spēj noteikt, kurās vietās jāliek ēsma, tādējādi ietaupot indi un laiku. Ēsma tiek likta vietās, kur mēdz uzturēties grauzēji, ko nosaka, pētot grauzēju atstātās pēdas un ekskrementus. Labs deratizators pēc telpu apstrādes veiks apsekošanu, lai pārliecinātos, vai visi grauzēji ir iznīcināti. Grauzēju likvidēšana nenotiek uzreiz, dažkārt vajadzīgi vairāki 10 dienu cikli, kuros atkārtoti izvieto saindētas ēsmas un aiztaisa grauzēju alas. Autors: Ingars Liepiņš Foto: no publicitātes
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

Komentēšanas noteikumi!
 • smukā 11.10.2007 15:52
  Fui, cik pretīgi!
 • Dabas draugs: to smukā 11.10.2007 15:56
  Jā, tevi jau interesē tikai zvēriņi no kuriem var kažokus uztaisīt..
 • doks 11.10.2007 15:57

  shitaadas ir forshi prepareet :D

 • Ratman 11.10.2007 16:05
 • ggttyy 11.10.2007 17:45
  Es jau šogad piedzīvoju peļu invāziju. Vairākas naktis pēc kārtas nevarēju aizmigt, jo nepārtraukti kaut kur kāds skrubinājās un čabinājās. Pēc laika peles kļuva nekaunīgas un nāca  ne vairs tikai pa nakti, bet arī pa dienu. Nebaidījās vairs līst arī uz galda un kompjūtera tastatūras!!! Risinājums bija viens - uzlikt peļu slazdu. Jau nākamajā dienā viena pele bija noķerta, vēl pēc dienas - otra Pagaidām vairs peles mājās neesmu dzirdējusi.
 • vinse 11.10.2007 22:12
  Tās ir pasakas, ka ar slazdiem var aizbaidīt žurkas. Vienu noķer, citas atnāk un vēl to tai pašā slazdā nograuž, tikušas pie svaigas gaļas. Pats to redzēju, līdz pusei bija apēsta. Vienīgā iespēja - indēt. Bet es gribētu zināt, vai ir kāda siltumizolācija, ko žurkas neaiztiek?
 • ruks 11.10.2007 22:18
  Putuplastu žurkas izmanto kā saldēdienu. Akmens vatē ierīko midzeni. Ekovati tās neaiztiek, jo tajā ir vielas, kas nepatīk žurkām. Tikai nezinu, cik ilgi tās paliek ekovatē.
 • vau 12.10.2007 10:27

  Tas viss ir fufelis, ko te raksta. Nopērciet celtniecības bodē ģipsi, centrāltirgū kādus 0,5 kg svaigu reņģu. Sakapāt reņģes un samaisīt ar ģipsi. Nolikt tur, kur peles vai žurkas vazājās...

 • doks 12.10.2007 18:24
 • Nnja 12.10.2007 22:19

  "...pagraba logi, jo tas ir iecienīts grauzēju iekļūšanas ceļš ēkā. Logus vajag aizvērt, izsistos logus jāaizstiklo, vai jāpiestiprina priekšā speciāli sieti."

   jau sen zināms, ka tur, kur iznīdēja klaiņojošos kaķus, savairojās žurkas. un pagrabu logu aizvēršana ir tikai vēl viens drošs pasākums kaķu, nevis žurku iznīdēšanai

 • spoks 15.10.2007 12:38
 • Baravika 20.12.2009 13:47
  no musu skolas oskars ir viens no musuu zurkamm! un vinu nogalinaja!!!:D
 • Edite Sprenka 19.08.2015 08:39
  Maja paradijusas zurkas. kur varuzvanit un izsaukt deratizatoru un kadas ir pakalpojuma izmaksas. Zurkas nak no kaimina dzivokla jo tur antisanitari apstakli un ari blusas.