Stādu iegādes dažādās iespējas

Jau šajā nedēļas nogalē gaidāma lielā Stādu parāde Siguldā, kurā pulcēsies aizrautīgākie stādu īpašnieki un tirgotāji teju no visas Latvijas un arī kaimiņvalstīm. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) apkopojis ieteikumus par to, kur vēl iegādājami stādi un kam jāpievērš uzmanība, izvēloties konkrēto pirkšanas vietu.

Ja ir vēlme vienuviet redzēt lielāko daļu Latvijā audzēto dekoratīvo, augļu koku un krūmogulāju, tad noteikti jāapmeklē divi lielākie stādu tirdzniecības pasākumi - "Stādu parāde" 30.aprīlī un 1.maijā Siguldā, kā arī "Stādu dienas" 7., 8.maijā Jelgavā.

"Cenas, protams, tur nebūs tik draudzīgas, kā uz vietas stādaudzētavā, toties viss sortiments būs pieejams vienkopus. Lielākā šo pasākumu priekšrocība - iespēja salīdzināt visdažādākos stādus un pieņemt lēmumu par atbilstošākā iegādi," abc.lv lasītājiem iesaka LLKC vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils.

Tomēr neapšaubāmi drošākā, uzticamākā vieta, kas nodrošina papildu informāciju, ir dārzam tuvākā stādaudzētava.

"Jo tuvāk augi audzēti vietai, kur tie augs pastāvīgi, jo mazāks stress un adaptēšanās periods tiem būs pēc pārstādīšanas. Izvēloties stādaudzētavu, ir arī iespēja informēt tās saimniekus e-pastā vai pa tālruni par to, kādus tieši stādus vēlies, tādējādi nodrošinot, ka interesējošais augs tiks atlikts un būs pieejams.

Māris Narvis iesaka noteikti izmantot iespēju lūgt profesionāļa konsultāciju, jo, iespējams, ka tas, ko esi iecerējis stādīt, tev nemaz neder. Ja vēlies stādīt augus lielākos daudzumos, tad tos iespējams pasūtīt uz rudeni, kad speciāli tev pavairos vēlamās šķirnes.

Stādus var iegādāties arī stādaudzētavu rīkotajās izbraukuma tirdzniecības vietās Latvijas pilsētu un novadu centros. Pirms šāda tirgus droši var sazināties ar stādaudzētavu un rezervēt noteiktus stādus, kurus tev pievedīs klāt - atliks vien aiziet līdz tirdzniecības vietai.

Tomēr steidzīgajā ikdienā aizvien vairāk cilvēku stādus izvēlas iegādāties dažādos lielveikalos - kā pārtikas, tā specializētajos būvmateriālu. Speciālisti uzsver, ka šo izvēli parasti izdara tie, kas stādus pērk emociju un nejaušu sakritību vadīti.

"Iegādāties stādus lielveikalā parasti mudina divi aspekti - krāsains un krāšņs iepakojums, kā arī atlaide cenai. Diemžēl neviens no tiem neveicina pareizu stādu izvēli, jo tie nenodrošinās stādam atbilstošu ziemcietību, šķirnes atbilstību mūsu apstākļiem, kā arī kvalitatīvu sakņu sistēmu. Lielākā daļa šo stādu importēti no citām ES valstīm, piemēram, Nīderlandes, Polijas, Beļģijas. Tomēr ir kāds pozitīvs aspekts šai sakarā, - lai arī nedaudz, tomēr lielveikalos aizvien biežāk pieejami arī vietējo stādaudzētavu stādi," stāsta LLKC vecākais dārzkopības speciālists.

Foto: abc.lv redakcija

 

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

Komentēšanas noteikumi!