Kā tiek veikta vecu māju skursteņu renovēšana?

Skurstenis
Skurstenis
{ABC_CITATION TEXT=[Paskaidro Felkors I.A.U. prezidents Ēriks Ruģēns un Skursteņmeistars darbu vadītājs Mārtiņš Brūniņš]] Skursteņa renovēšana nenozīmē tikai skursteņa iztīrīšanu vai pielabošanu, bet gan tā pārmūrēšanu un konstruktīvu uzlabošanu.
Ja skurstenis ir bojāts To var atpazīt pēc melniem izsvīdumiem, kas veido notecējumus un rada nepatīkamu smaku, kuru praktiski nav iespējams likvidēt. Izsvīdumi rodas no skursteņa iekšējā plīsuma. Šādi izsvīdumi raksturīgi veco māju ķieģeļu skursteņiem, kas iet cauri lielajiem bēniņiem, un jaunajās mājās, kurās ielikti lēnās krināmā sadegšanas katli. Skursteni jāsāk atjaunot no bojātās vietas. Lai tiktu vaļā no melnajiem izsvīdumiem, nepietiek ar to, ka tiek apkalts skursteņa ārējais apmetums, kā to dažkārt mēģina darīt, jo problēma netiek atrisināta pēc būtības. Problēmas pamatā ir darvas kārta, kas pieķepina skursteņa sienas no iekšpuses. Lai noņemtu darvas slāni, tam jātiek klāt, tātad, mūrējums bojātajā vietā jānojauc. Darvu noņem ar mehānisko vai ķīmisko paņēmienu vai izdedzinot. Kad darva noņemta, skursteni apstrādā ar grunti, kas sajaukta ar kaļķa javu. Pēc tam skurstenis vai nu tiek aizmūrēts, ievērojot mūrēšanas principus (arī to, kā konkrētais skurstenis ir bijis uzmūrēts pirms tam), vai tajā tiek ievietota metāla odere, kas turpmāk pasargās mūrējumu no darvas, melniem izsvīdumiem un nepatīkamās smakas. Uzticot skursteņa renovēšanu profesionāliem meistariem, jārēķinās ar vairākiem soļiem procesa gaitā. Vispirms uz objektu (māju, kurā notiks skursteņa renovēšana) tiek nosūtīts skursteņslauķis, kas veic skursteņa apsekošanu un dod eksperta slēdzienu. Ņemot vērā skursteņa izmantošanas specifiku, tiek izstrādāts skursteņa renovācijas plāns. Konstruktīvais risinājums visiem skursteņiem ir vienāds, taču atšķiras tā izmantošanas veids – tas tiek izmantots kā vēdināšanas kanāls vai kā dūmkanāls. Ja apkures sistēma nav piemērota skurstenim Ja uz skursteņa sienām ir darvas kārta, tas piesvīst un ir slikta vilkme, vaina nav meklējama skurstenī, bet gan apkures ierīcē, - skurstenis nav tā aprīkots, lai šī sistēma darbotos. Lai skurstenis normāli funkcionētu, vislabāk ir nomainīt esošo apkures sistēmu pret jaunu. Atkarībā no tā, kāda apkures sistēma tiks izvēlēta, attiecīgi tiks arī renovēts skurstenis. Katrai apkures sistēmai ir individuāli, specifiski dūmeņa materiāli un izbūves noteikumi. Tām apkures ierīcēm, kuras kurināmā sadegšanas procesā ražo darvu (dažādas modifikācijas malkas katli), ķieģeļu kanāls izmantojams tikai kā nesošā konstrukcija, kurā iemontē nerūsoša tērauda vai keramikas oderi, lai darva nesabojātu ķieģeļu skursteni. Lai skursteni saglabātu labā stāvoklī un tas ilgi kalpotu, jāizmanto tikai un vienīgi sauss kurināmais, - tāds, kas šķūnī nostāvējis vismaz divus gadus un ir pamatīgi izžuvis.
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

Komentēšanas noteikumi!
  • Jānis K. 08.05.2008 02:12
    Kā atjaunot 30-tajos gados būvētas mājas betonētu skursteni? Skurstenis sastāv no 3 cukām.Ārējās paredzētas ugunij,vidējā ventilācijai.Ilgstosi lietota viena ārējā,kura skursteņa galā izdegusi līdz malām.Mājai ir 2 stāvi,un ļoti lēzens piramīdveida jumts.Virs jumta skurstenis varētu būt 2,30m.Vai varētu izmantot jaunākās paaudzes posmaino skursteni?Ja so vienu izdeguso cuku atzāģē līdz 2 stāvam,un tālāk piesien jauno atzāģētās vietā?Kurināta tikai plīts,taču ne vienmēr ar sausu malku.Lietotas arī ogles.
  • Anita Grīnvade 15.09.2010 11:20

    Labdien!

    Manir mājās centālā apkure, kura jau ir vairāk kā 18 gadu un slikti silst raditori. ko man darīt.