Piemērota ūdens sildītāja izvēle

Ja tavā mājā dzīvo vairāki cilvēki, noteikti esi piedzīvojis situāciju, kad beidzas karstais ūdens, bet ikrīta duša vēl tikai pusē. Šādās reizēs nekas cits neatliek, kā noskaloties ar aukstu ūdeni, tomēr priekšdienām gūta mācība nekad neatlikt mazgāšanos uz pēdējo brīdi.

Boilers vai caurplūdes sildītājs?

Ūdens sildītājus iedala divos veidos – uzkrājējā jeb boilerā un caurplūdes jeb caurteces ūdens sildītājā. Boilerā ūdens tiek uzsildīts un uzglabāts līdz brīdim, kad tas ir nepieciešams, savukārt caurplūdes sildītājs uzsilda ūdeni tikai tā izmantošanas laikā.

Boilera tipa ūdens sildītājs nodrošinās karstu ūdeni uzreiz, kad tas ir nepieciešams. Tiesa gan, pēc tā iztērēšanas nāksies kādu laiku gaidīt, līdz atkal būs pieejams silts ūdens. Tā kā boileri ir diezgan lieli, tie aizņem daudz vietas, kas diemžēl ne vienmēr ir pieejama. Lai risinātu šo problēmu, iespējams izvēlēties starp vertikāli un horizontāli novietojamu boileru.

Boilerā ūdens tiek uzsildīts līdz noteiktai temperatūrai, tomēr karsta ūdens saglabāšanai nepārtraukti tiek patērēta elektrība. Lai ietaupītu naudu, iespējams iegādāties arī kombinēto boileru, kurā ūdens tiek uzsildīts centrālās apkures darbības laikā. Ja tā nedarbojas (piemēram, vasarā), ūdeni uzsilda boilerā esošā spirāle.

Caurplūdes sildītājs uzsilda ūdeni tā izmantošanas brīdī, tādējādi novēršot pēkšņas, aukstas dušas iespēju, kā arī lieki patērētās elektroenerģijas daudzumu. Šāds sildītājs ir mazāks par boilera tvertni, tāpēc aizņems arī mazāk vietas.

Tā kā caurplūdes sildītājam jāuzkarsē ūdens daudz īsākā laika periodā, tam nepieciešama krietni lielāka jauda nekā boileram. Šī arī ir lielākā problēma, jo pārsvarā mitekļos nav tik jaudīgs elektrības pieslēgums. Jāpiebilst, ka caurplūdes sildītājā uzkarsētā ūdens temperatūra nesasniegs boilerā sasildītā ūdens temperatūru.

Caurplūdes ūdens sildītāju iespējams pieslēgt ne tikai pie elektrības, bet arī gāzes, tomēr tad nepieciešams speciāls ventilācijas skurstenis.

Izvēlies atbilstošu boilera tilpumu

Viens no svarīgākajiem un biežākajiem iemesliem, kāpēc pietrūkst karstais ūdens, ir neatbilstoša izmēra boilers. Tu nevari ieiet veikalā un paņemt pirmo, kas pagadās – obligāti jāņem vērā mājsaimniecībā dzīvojošo cilvēku skaits.

Diviem cilvēkiem pietiks ar 150 litru boileri, četriem – ar 250 litriem, bet sešiem cilvēks piemērotāks būs 300 litru ietilpīgs boilers. Ja cilvēku skaits regulāri svārstās, labāk izvēlēties nedaudz lielāku ietilpību, lai nenāktos piedzīvot nepatīkamas aukstā ūdens situācijas.

Foto: Steven Depolo/Flickr.com; Ana Cidad/Flickr.com

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

Komentēšanas noteikumi!
  • Dimzens 07.09.2016 22:13
    Te norādīts pārāk liels nepieciešamais boilera tilpums. Mēs esam ģimene tris cilvēki un pilnīgi pietiek ar 80 - 100 litru boileru. Jāņem vērā jo lielāks tilpums jo vairāk kw patērē optimālās 45 grādu temperatūras uzturēšanai. Un ja ikdienā 100 litru boileri patērē 1 kw tad 300 litri ap 3,4 kw. Gada laikā tad sakrājas krietni daudz nelietderīgi patērēti izdevumi par elektrību. Jāņem vērā, ka ikdienā neejam vienlaicīgi dušā vai neilgā laika posmā. Ja vienmērīgi sadalām mazgāšanās laikus varam lietot mazāku boilera tilpumu un ietaupīt naudu. Diviem cilvēku ģimenei pietiktu ar 60 l tilpuma modernu boileri ar putu izolējošo slāni.