Sēne, kas sagrauj mājokli

Trupes bojājumi
Trupes bojājumi
Mājoklī var mitināties mikroskopiskās sēnes, kas parazitē uz pārtikas produktiem (arī bojā tos un veido toksīnus), papīra, audumiem, ādas izstrādājumiem, koksnes, dažādiem krāsu un laku pārklājumiem. Ja tās sabojājušas kādu nenozīmīgu lietu, to var izmest, taču, ko darīt, ja kaite iemetusies pašā telpā?
Pelējums uz sienām, griestiem, stiklojumiem, tekstilijām, mēbelēm Pelējums ir sēne vai sēņveidīgs organisms, kas neražo hlorofilu (zaļas krāsvielas, ko augi izmanto augu barības vielu ražošanai kā fotosintezējošu pigmentu), tāpēc sēnes un tostarp arī pelējuma sēņu daudzie veidi absorbē barību no citiem apkārtesošiem matērijas veidiem. Sadzīvē var sastapt tikai mikroskopiskās sēnes, kas parazitē uz pārtikas produktiem (arī bojā tos un veido toksīnus), papīra, audumiem, ādas izstrādājumiem, koksnes, dažādiem krāsu un laku pārklājumiem. To bojājumi būvkonstrukcijām - sienām, griestiem, grīdām un citiem elementiem, kā arī mēbelēm un interjera aksesuāriem ir vairāk kvalitatīvi, nekā kvantitatīvi. Ēkas konstrukcijas un priekšmeti zaudē vizuālo izskatu, nepatīkami smako, izdala gļotādu kairinošas sporas, pasliktina gaisa kvalitāti, izraisa alerģiskas reakcijas cilvēka organismā, koncentrē mitrumu. Ēkas konstrukcijās tā rada apstākļus, lai parādītos daudz nopietnākas bioloģiska rakstura problēmas: koksnes puves (sauc arī par koksnes trupi) sēnes un koksni bojājoši kukaiņi (piemēram, ķirmji), kas spēj būtiski sabojāt ēkas būvkonstrukcijas, pat līdz pilnīgai sabrukšanai. Ķirmji bojā arī mēbeles. Kā rodas pelējums Pelējums izaug no pelējuma sēņu sporām, kas atrodas gaisā. Sporas tiek ienestas mājoklī ar āra apaviem, augiem, pārtikas produktiem - atliek tikai radīt sēnei labvēlīgus apstākļus. Pelējums rodas pozitīvā temperatūrā, kas nepārsniedz +40°C, lielā mitrumā (> 20 %) un organisku vielu barotnēs. To sekmē nekustīgs un mazkustīgs gaiss, gaismas trūkums telpā. Vsvairāk pelējumiem tiek pakļautas tapetes istabu mitros un tumšos stūros, vannasistabu, telpu sienu un santehnikas virsmas, kas ir siltas, mitras vai retāk mazgātas, izlietņu elementi, nemazgāti trauki, īpaši mitri kafijas un tējas biezumi, pārtikas produkti, ja tie nav ielikti ledusskapī.
Pelējums uz tapetēm
Tapetes ar pelējumu
Tapetes pēc apstrādes ar fungicīdiem
Tapetes pēc apstrādes ar fungicīdiem
Lai izvairītos no pelējuma,nedrīkst radīt pelējuma mikroskopiskajām sēnēm labvēlīgus apstākļus. Tas nozīmē: * regulāri vēdināt telpas, apģērbu un gultas piederumus; * izgaismot visus tumšos kaktus un nostūrus; * maksimāli ievērot dzīvoklī vidēji sausu (< 60 %) relatīvo gaisa mitrumu; * nepārkurināt telpas (< 22°C) ; * siltināt ēkas ārsienas. Lai atbrīvotos no pelējuma, * inficētais materiāls uzreiz jādezinficē. Sīkus vai mazvērtīgus priekšmetus, puķes, pārtiku likvidē un dezinficē tikai vietu, kur objekts ir atradies, stacionārus objektus (sienas, vannas utt.) dezinficē ar fungicīdiem (indīgas vielas, kas iznīcina mikroskopiskas sēnes, piemēram, firmas Vincents & Poliline būvķīmijas produkts Fungi). Rūpīgi jāizlasa fungicīdās vielas ražotāja instrukcija un tā stingri jāievēro; * sēņu inficēto virsmu parasti 2 stundas pēc dezinfekcijas jānomazgā ar tīru ūdeni, jo visas fungicīdās vielas ir indes; * jānožāvē virsma un jāpakļauj saules gaismai, var apstarot ar zilo lampu, UV stariem utt.; * novērst lieko mitrumu telpā mitrumu (kondensāts, tvaiki, ūdens noplūdes utt.) un radīt brīvu gaisa plūsmu (; * ja kādā telpas stūrī parādījies pelējums, stūris nav jānoārda, - pietiek to dezinficēt, žāvēt, notīrīt un atjaunot dekoratīvo virsmu, bet lai pelējums neveidotos no jauna, stūrī jārada sausa, silta un gaiša telpas atmosfēra. Biežākās kļūdas, mēģinot apkarot pelējumu Visbiežāk pelējuma likvidācija tiek uzsākta, mehāniski tīrot pelējuma vietu. Tas liek gaisā pacelties tūkstošiem sēņu sporām, kas pēc tīrīšanas nosēžas jau daudz plašākā telpā un turpina savas aktivitātes. Tāpēc ir svarīgi sākt apkarot pelējumu, veicot dezinfekciju un likvidējot pelējumam labvēlīgu vidi. Pret pelējumu pārliecinoši strādā gaisma, ventilācija, sausa vide un vispārēja tīrība. Pelējuma apkarošanu nedrīkst novilcināt, jo, izeidojies uz minerālas virsmas, piemēram, apmetuma, pelējums laika gaitā apēdīs pa milimetram no tās, bet, uzmetoties uz organiska materiāla – koksnes, piesaistīs pēc izmēriem lielāku pelējuma sēņu veidu - brantu, kas tautā tiek dēvēts par raudošo sēni. Trupe bojā ēkas pamtkonstrukcijas - sienas, griestus, grīdas
Trupes bojājumi koka konstrukcijās
Trupe ir tas pats, kas puve, bet par “koka brantu” tautas valodā sauc ēku puvi, ko rada slapjā mājas piepe (asarojošā piepe)- latīniski – Merulius lacrymans. Slapjās mājas piepes sēņotne sākumā ir irdena, balta, bet drīz vien tā vietām iegūst nedaudz rožainu nokrāsu, vietumis to sāk pārklāt netīri dzelteni plankumi. Uz sēņotnes bieži redzami ūdens pilieni, kādēļ to arī sauc par slapjo (“lacrima” nozīmē asara).Tikai vecāka sēņotne izžūst, kļūst blīvāka, pieņem tumšāku nokrāsu un pārvēršas pelnu pelēkuma plānā, ādainā plēvē.
Izveidojusies sēņotne cenšas pa mūra vai citām spraugām nokļūt ēkas nākamos stāvos vai citās telpās ar īpašu auklai līdzīgu veidojumu palīdzību, kas sākumā visbiežāk ir baltas un lokanas, bet vēlāk kļūst iedzelteni pelēkas vai pelēki brūnas, izžuvušas tās ir trauslas. Šīs auklas veidojas diega un pat 9 mm resnumā. Slapjajai piepei šādas auklas ir ļoti raksturīgas. Pūstošā koksne plaisā kubiskās figūrās. Atmirusi sēņotne nokrīt no koksnes kā netīra, saplēsta lupata. Tā puse, kas agrāk piekļāvās kokam, nereti ir sudrabainas krāsas zīda izskatā. Labvēlīgos apstākļos no sēņotnes attīstās augļu ķermeņi, kas vidusdaļā izskatās kā grumbuļaina, ādaina, brūngana plēve ar biezu šķiedrveidīgu baltu malu. Sporas ļoti niecīgas — 8-12 mikronu (1 mikrons = 0,001 mm) garas un 4—6,5 mikronu platas. Labi dīgst arī paaugstinātā temperatūrā (ap +25°C).
Krāsainā pagraba piepe
Koksnes brants tiek bieži jaukts ar citām puves sēnēm – ar brūno vai krāsaino pagraba piepi (Coniophora cerebella, Duby)
Baltā mājas piepe
un ar balto mājas piepi (Poria vaporaria, Fries) , kas arī ir bīstamas koka būvkonstrukcijām.
Brants, atšķirībā no pelējuma, pats ražo mitrumu un ir daudz agresīvāks. Ja to nelikvidē, dažos gados konstrukcija var sabrukt. Lai iznīcinātu brantu uz būvkonstrukcijas, inficēto vietu izgriež, dezinficē konstrukcijas daļas, kas atradušās infekcijas perēkļa tuvumā, tad uzklāj antiseptisku līdzekli un izgrieztajā vietā iestrādā ielāpu jeb protēzi. Autore: Vera Zajeca Raksts veidots sadarbībā ar sertificētu būvinženieri, inženierzinātņu doktoru Juri Biršu. Vairāk par mājokļa uzturēšanu un kopšanu lasiet šeit!
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

Komentēšanas noteikumi!
 • discofan 11.07.2007 16:16
  paldies! noderīgs raxc - man pašam pelējuma jautājums ir ļoti aktuāls
 • I.Kundziņa 01.08.2007 08:35
  Dezinfekcijai vajadzētu lietot antseptisku preparātu \"ERLITS\", palīdz ļoti labi, bet koksnes āttīrīšanai no pelējuma - balinātāju \"Balta-Max\". Sīkāka informācija www.relika.lv
 • liberijs 01.08.2007 12:29
  Pilnīgi piekrītu par rašanās iemesliem, bet nesaprotu kā var izgaismot aiz skapja it sevišķi ar kvarca lampu. Pārdošanā ir gaisa mitruma savācēji(daudz izmanto celtnieki), kas palīdz uzturēt patstāvīgu mitrumu telpās.Tālāk paliek dezinfekcija,tīrība.
 • vggt 20.11.2007 13:42
  Vai nevarat pateikt, kā pasargāt mēbeles no ķirmjiem? Ar vēdināšanu un gaismošanu vien var nepietikt.
 • brr 20.11.2007 16:11
  Ja telpā ir pakešu logi, tad pelējums pie rāmjiem un stikliem būs klāt kā likts.
 • duda 20.11.2007 17:42
  Vai tās sēnes ir indīgas?
 • brr 20.11.2007 17:43
  To duda: Tu galīgi esi sviestā? Varbūt vēl gribēsi patērēt pusdienās šampinjonu vietā?
 • aina 20.11.2007 17:44
  Nevajag uzreiz tā uzbrukt. Es arī domāju - ja mājā ir bērni, vai viņi nevar nejauši saindēties ar tām trupes sēnēm vai piepēm? Pelējums taču ir indīgs.
 • mikins 21.11.2007 08:52
  sēnes ir gan indīgas jo bieži ir par iemeslu asmai, gan bērniem gan pieaugušajiem.  cīnīties var arī izdedzinot telpā sēru, taču tad gan kādu laiku telpas nav apdzīvijamas, tas ļoti palīdz, pēc personiskās pieredzes.
 • iilens 21.11.2007 16:57

  Vai jums mamma nav maaciijusi, ka istabaa neko nedriikst dedzinaat????? ;)

 • zaļais 22.11.2007 00:16

   

   Tās sēnes var izkaltēt un pēc tam uzpīpēt,un tad rodas vismaz kāds labums!

 • xero 22.11.2007 18:59
  Vai komentārus raksta tikai uz augšu parauti jefiņi?
 • hejak 27.11.2007 12:10
  Nevienam šitādu sērgu nenovēlu!:(
 • traker 30.03.2009 10:46
  Manas mīļākās
 • viva112 05.08.2011 12:52

  Labdien!

  Kā man rīkoties, ja pagrabā ieperinājusies sēne- māja ir veca (koka)> Vienā mājas pusē ir pagrabi, bet otrā ir tikai pamati. Sēne ir tikai vienā mājas galā. Tur, kur skaitās pagrabu puse sēne izpletusies  uz pagraba griestiem, bet tai pusē, kur ir pamati, tā sabojājusi 1 stāva dzīvokļa grīdas dēļus t.i. nāk no pamatiem uz augšu. Ko darīt un kā cīnīties ar šo sēni? 

 • zigis 23.02.2012 11:39
  Mums arī mājā iemetās brants, bija jau trešā daļa no mājas inficēta. Protams ka iegādājāmies tik ļoti izslavēto Vincents & Poliline būvķīmijas produktu Fungi, kurš mums nezināmu iemeslu dēļ nedeva pilnīgi nekādus rezultātus. Intereses pēc pamēģināju ar 95 markas benzīnu aplaistīt sēni. Tavu brīnumu, benzīns brantu vienkārši saēda. Protams nācās mainīt grīdas un sienām apakšas jo tās ar jau bija pārāk satrupējušas. Bet visas vietas kur sēne bijusi mēs apsmidzinājām un aplaistījām, ar benzīnu lai iznīcinātu saknes un sporas kas tur varētu būt. jau 3 gadus no branta vairs nav ne miņas.
 • zigis 23.02.2012 11:40
  Mums arī mājā iemetās brants, bija jau trešā daļa no mājas inficēta. Protams ka iegādājāmies tik ļoti izslavēto Vincents & Poliline būvķīmijas produktu Fungi, kurš mums nezināmu iemeslu dēļ nedeva pilnīgi nekādus rezultātus. Intereses pēc pamēģināju ar 95 markas benzīnu aplaistīt sēni. Tavu brīnumu, benzīns brantu vienkārši saēda. Protams nācās mainīt grīdas un sienām apakšas jo tās ar jau bija pārāk satrupējušas. Bet visas vietas kur sēne bijusi mēs apsmidzinājām un aplaistījām, ar benzīnu lai iznīcinātu saknes un sporas kas tur varētu būt. jau 3 gadus no branta vairs nav ne miņas.
 • Ilze 04.10.2012 13:33

  Manas maajas pagrabaa ir vai nu bruunaa puve vai arii brants.

  Nopuutu ar veikalaa iegaadaatu specialu puushamo. Labpraat kontakteetos ar kaadu firmu,kura vareetu to izdariit profesionaali.

   

 • Maija 22.07.2015 07:24
  Par branti,man ir ši problēma,lūdzu konkrētāk kas ir šis antiseptiskais līdzeklis ar ko viņu nobeigt?visi kas nopērkami depo,nav līdzējuši!Esam izmisumā !Varbūt ar asenci var nobeigt?Gaidīšu atbildi!
 • Santa 09.12.2016 22:28
  Kā var noteikt, vai tas ir plejums? Vannas istabā stūrī zem duškabīnes uz reģipša ir kaut kādi tumši pleķi, nav pārliecības, ka tie nav remonta pēdas.