abc.lv skaitļos

Lietotāji online121
Aktīvie uzņēmumi25217
Nozares raksti1284
Ekspertu atbildes3041
Kas ir dārgākās pozīcijas privātmājas būvniecībā? Stāsta eksperts : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kas ir dārgākās pozīcijas privātmājas būvniecībā? Stāsta eksperts

Kas ir dārgākās pozīcijas privātmājas būvniecībā? Stāsta eksperts
Foto: Freepik.com/ freepik

Lai gan vairums cilvēku aizvien dzīvo daudzdzīvokļu mājās, popularitāti gadu no gada saglabā arī vēlme uzbūvēt savu privātmāju. Šobrīd katrs desmitais hipotekārais kredīts tiek izsniegts tieši privātmājas būvniecībai, liecina "Luminor" dati. Tomēr kredīts mājas būvniecībai ir nedaudz sarežģītāks process par kredītu dzīvokļa iegādei – izmaksas lielākoties nav fiksētas un pilnībā paredzamas, tomēr vairums pozīciju ir iespējams plānot un provizoriski noteikt izmaksu apjomu. To, kas ir dārgākais mājas būvniecības procesā un ko nevajadzētu piemirst iekļaut izmaksās, skaidro Kaspars Sausais, "Luminor" bankas mājokļu kreditēšanas vadītājs.

Privātmājas būvniecība vidēji izmaksā 200 000 eiro

Sākot plānot mājas būvniecību un tam nepieciešamā finansējuma meklējumus, svarīgi jau laikus apzināties, ka privātmāju uzbūvēt nav lēti. Standarta māju būvniecībā vidējās izmaksas ir aptuveni 1400-1700 eiro par kvadrātmetru, un vidējais nepieciešamā finansējuma apjoms mājas būvniecībai ir ap 200 000 eiro (aprēķinot uz vidējo mājas izmēru 135 m2). Kopējo izmaksu apmērs būs atkarīgs gan no izvēlētā būvnieka un mājas lieluma, gan arī no izvēlētajiem materiāliem. Lai gan kvalitatīvi un energoefektīvi materiāli noteikti palielinās kopējās izmaksas, tomēr, ja vēlaties mājā dzīvot ilgāku laiku, tie sniegs augstāku komfortu un atmaksāsies ilgtermiņā.

Dārgākais privātmājas būvniecībā – pamati, karkass un jumts

Izpētot mājas būvniecības izmaksu pozīcijas, visbiežāk lielāko daļu sastāda tieši mājas veidols. “Pamati, jumts un sienas sastāda līdz 50% no mājas kopējām izmaksām, un pārējais atlikušo daļu – logi, fasādes apdare, iekšējās un ārējās komunikācijas, iekšējā apdare, iekļaujot santehniku, iespējams iebūvējamās mēbeles, teritorijas labiekārtojums un citi ekstras, piemēram, saules paneļi, automātiskie teritorijas vārti, automātiskie garāžas vārti, teritorijas videonovērošana un/vai apsardzes sensori teritorijā, automātiskā apūdeņošana, vai pat “gudrās mājas” elementi, kur iespējamais izmaksu pieaugums ir ļoti plašs. Diezgan bieži tieši pamatu izbūvei ir nepieciešamas papildus izmaksas, jo, uzsākot būvdarbus un redzot patiesos apstākļus, ir jāveic papildus darbi, lai pamatu konstrukcija būtu atbilstoša un kvalitatīva.

Banner 280x280 Banner 280x280

Tāpat jāatceras, ka ne vienmēr internetā atrodamā informācija par būvniecības izmaksām atbilst pašreizējām tirgus cenām un klienta vēlmēm. Būvniecības uzņēmumi mēdz reklamēt zemākas izmaksas, neiekļaujot tādas pozīcijas kā teritorijas labiekārtojums vai santehnikas iekārtas, tāpēc katras mājas būvniecības reālais izmaksu apjoms noskaidrojams tikai pēc individuāla projekta izstrādes un materiālu izvēles. Parasti uzsākot būvniecību, kad klienti padziļināti sāk interesēties par būvniecības materiāliem un to kvalitāti, bieži tiek izvēlēti kvalitatīvāki un līdz ar to arī dārgāki materiāli, kas sākotnējā tāmē nav bijuši paredzēti. Tāpēc eksperts rekomendē iekļaut tāmē neparedzētus izdevumus līdz 10% apjomā no kopējās tāmes.

Kādas izmaksas gadās aizmirst iekļaut aprēķinā?

Mājas būvniecības tāmē ir virkne pozīciju, no kurām dažas cilvēki mēdz piemirst vai neieplānot, sākotnēji rēķinot mājas kopējās izmaksas. Viena no tām var būt pat zemes iegāde, kuras izmaksas var ievērojami svārstīties no 20 līdz 150 eiro par zemes gabala kvadrātmetru. Svarīgi ir ne tikai zemi iegādāties, bet arī pārliecināties par tās atļauto lietošanu, kas noteikta konkrētās pašvaldības teritorijas plānojumā. Privātmāju drīkst celt tikai uz apbūvei paredzētiem zemes gabaliem, tāpēc, ja norādītais mērķis ir cits, pirms būvniecības uzsākšanas zemes īpašniekam ir jāierosina zemes izmantošanas mērķa maiņa.

Tāpat svarīgi ir pārliecināties par zemes gabalam pieejamām komunikācijām, piemēram, elektrību, ūdeni (un tā kvalitāti) un kanalizāciju. Zeme bez komunikācijām var maksāt pat desmit reižu mazāk nekā ar komunikācijām, jo to ierīkošanas izmaksas ir samērā augstas. Tāpat jāņem vērā, ka, lai atbilstu finansēšanas prasībām, apbūves zemei jānodrošina vismaz elektrības pieslēgums un piebraucamais ceļš. Par iespējām komunikācijas ierīkot var uzzināt pašvaldībā vai sazinoties ar konkrēto pakalpojumu nodrošinātājiem, piemēram, "Latvenergo", "Latvijas gāze" un citiem.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Ko darīt, ja īpašumam nav piekļuves pie ceļa? Vai var izmantot kaimiņa zemes gabalā jau esošu ceļu vai izbūvēt jaunu? Šādos gadījumos var noformēt ceļa servitūtu. Kā to izdarīt juridiski pareizi, video skaidro Rīgas Stradiņa universitātes RSU Sociālo zinātņu fakultāte docētāja, šķīrējtiesnese, juriste Ph. D. Jolanta Dinsberga, kura par šo tēmu veica promocijas darbu.