Inženiersistēmas no A-Z

Inženiersistēmas ir būvizstrādājumu un komunikāciju kopums, kas tiek izmantots siltuma, gāzes, elektrības un ūdensapgādes procesu nodrošināšanā.

Pastāv vairāku veidu inženiersistēmas:
* Ārējās elektroapgādes sistēmas – elektrolīnijas, transformatoru apakšstacijas u.c.,
* iekšējās elektroapgādes sistēmas – mājas tīkli ar spriegumu līdz 380 V,
* ārējās siltumapgādes sistēmas – siltumtīkli pilsētā, siltummezgli u.c.,
* iekšējās siltumapgādes sistēmas – karstā ūdens apgādes sistēmas, ēku apkure,
* ārējās ūdensapgādes sistēmas - ūdensapgādes avoti, hidrotehniskas būves, ūdensvadu un kanalizācijas attīrīšanas stacijas, kolektori, sūknēšanas stacijas,
* iekšējās ūdensapgādes sistēmas,
* ventilācijas un kondicionēšanas sistēmas dzīvojamās un sabiedriskās ēkās, kā arī inženiertehniskos objektos,
* ārējās apgaismes sistēmas (ielu, ceļu, vitrīnu, stendu utt.),
* gāzes apgādes sistēmas - gāzes sadales stacijas, spiediena regulatori, filtri, drošības vārsti, skaitītāji, gāzes vadi utt.,
* iekšējie komunikācijas tīkli (tālruņa tīkls, strukturēta kabeļu sistēma u.c.).

Inženiersistēmas ir daudzpusīgs jēdziens, tomēr galvenokārt ar to visbiežāk saprot mājas nodrošināšanu ar siltumu. Pastāv divi veidi, kā ēku apgādāt ar siltumu: centralizētā apkure un vietējā apkure. Siltumapgādes sistēmas funkcionālās daļas ir siltuma ražošanas avots, piemēram, katls, tad ierīces, kas transportē siltumu telpām – siltumtīkli, kā arī iekārtas, kas sniedz siltumu patērētājam – radiatori, sildītāji u.c.

Ūdens apgādes sistēmas nodrošina patērētājiem ūdeni nepieciešamajā daudzumā un kvalitātē.

Tīrs gaiss ir ļoti svarīgs, lai spētu radīt labu atmosfēru mājoklī, tieši tamdēļ bez mūsdienīgām un efektīvām ventilācijas un kondicionēšanas sistēmām ekspluatācija never nodot nevienu dzīvojamo un arī rūpniecisko objektu. Ventilācijas sistēmas paredzētas, lai nodrošinātu svaiga gaisa pieplūdi. Tāpat tās nodrošina kaitīgo maisījumu atdalīšanu no gaisa.

Arī āra apgaismes sistēmas ir viens no svarīgiem cilvēka apkārtējās vides organizēšanas komponentiem. Laukumu apgaismojumam jābūt kārtīgi izplānotam, jo tas nodrošinās drošību, ērtu būves un pieguļošās teritorijas ekspluatāciju, kā arī glītu estētisko ēkas uztveri tumšajā diennakts laikā.

Inženiersistēmas iekļauj sevi arī signalizācijas tīklus. Tiek nodrošināts ugunsdrošības un apsardzes signalizācijas darbs. Tapāt arī sakaru tīkli tiek iekļauti inženiersistēmu jēdzienā – tiek nodrošināts internets, radio, televīzija un telefona sakari.

Elektroapgādes sistēma ir viena no svarīgākajām inženiersistēmu komponentēm. Pareizi projektēta un montēta elektriskā sistēma var nodrošināt praktiski visu ēkas inženiersistēmu funkcionēšanu.
 

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

Komentēšanas noteikumi!