Datora dizains - elegants vai ekstrēms?

Mūsdienās darbs ļoti bieži saistās tikai ar vienu lietu – datoru. Pat mobilais telefons ir mazs datoriņš. Ar datoru 21. gadsimta cilvēks uzaug un dzīvo dzīvi blakus, to lieto kā darbarīku, uzziņas un izklaides priekšmetu, tāpēc ir svarīgi ne tikai, kā tas funkcionē, bet arī - kā izskatās.
Parasts dators parastam lietotājam.

Parasta tastatūra parastam lietotājam.

Dizainiski datoru (ar to saprotam gan datora ārpusi, gan iekšpusi, bet ne pašas datora komponentes) cilvēks uztver kā taisnstūrveida kasti, kura parasti ir baltā vai melnā krasā, retāk - kādā citā. Iemesls, kāpēc ražotāji krāso datora korpusus šādā krāsā, ir pavisam vienkāršs – lai tas neizceltos darba vidē. No funkcionālā viedokļa tika nelielai cilvēku daļai dators ir kas vairāk kā instruments darbam, tāpēc vizuāli izcelt datora korpusu vienkārši nav nepieciešams un dažkārt pat nav vēlams, lai nenovērstu uzmanību no darāmā darba. Parastās biroju telpās, kur uzturas tikai darbinieki, datorkomplektam svarīga maksimāla ergonomika, funkcionālisms un ērtība. Datorkastes (sistēmbloka) dizains šajā gadījumā ir mazsvarīgs, un pat monitors, cilvēkam aktīvi strādājot pie datora, būs pēdējā uzmanības plānā. Datora korpusu nav nepieciešams izcelt vai kā īpaši konfigurēt, to var novietot plauktā, zem galda vai citā piemērotā vietā, kur tas ir ar roku viegli aizsniedzams, bet neaizņem darbam nepieciešamo galda virsmu un netraucē strādāt. Nopērkami jau gatavi datora darba vietas mēbeļu risinājumi, kuros paredzētas speciāla vieta datora korpusam.
Stilīgs dators stilīgam lietotājam.

Citādi ir ar monitoru. Monitora forma, lielums, funkcionālais izpildījums var ļoti labi iekļauties telpas dizainā, kā arī izcelt kādu noteiktu darbavietu vai darbavietu kopumu. Monitors un datorkaste (sistēmbloks) jāredz kā viens vesels, - nav jācenšas akcentēt monitora krāsu, bet veidot kā papildinājumu esošajai krāsu gammai. Jāņem vērā, ka ieslēgta monitora dizainu veido arī attēls, kurš izgaismojas uz ekrāna.
Stilīgs dators stilīgam lietotājam.

Ja datorkomplekts novietots redzamā vietā un to var apskatīt jebkurš, kas atrodas telpā, monitoram un datorkastei dizaina ziņā jābūt kā vienam veselam. Ofisā,kur datoru var redzēt arī klienti, dizains kļūst par sava veida vizītkarti, finansiālā stāvokļa un tehniskā nodrošinājuma līmeņa apliecinājumu. Tāpēc telpās, kuras pieejamas arī apmeklētājiem, ieteicams elegantāka dizaina datorkomplekts - datorkasti, monitoru, klaviatūru un arī peli izvēloties vienā stilā, no vizuāli saskaņotiem materiāliem. Mājas birojā montora dizains var būt sevišķi izsmalcināts, tā pārtopot no utilitāra, tehniska veidojuma dizaina priekšmetā.
Profesionāls izpildījums netuziastiem.
Datora kaste pielāgota savai stila izjūtai.Organiskais stikls izgaismots no iekšpuses.
Profesionāls izpildījums entuziastiem.

Vārdu salikumu „datora dizains” simtprocentīgi attiecināms uz mājas datoru. Mājoklī tas parasti nepilda reprezentatīvas funkcijas un, ja netiek intensīvi lietots darbam, arī maksimāla ergonomika nav nepieciešama, tāpēc var izvēlēties ekstravagantāku dizainu vai pat radīt jaunu, piešaujot klāt kādu savu izdomu. Īpaši datoram, kas atrodas tīņu un jauniešu istabās. Mājas datora korpuss var būt neregulāras formas, papildināts ar vizuāli iespaidīgiem materiāliem un stila elementiem. Piemēram, datoru var aprīkot ar dažādām gaismas izdalošām iekārtam, kuras netraucē lietot datoru, bet padara ne tikai pašu datoru, bet arī istabu daudz izsmalcinātāku, tumsā radot tajā noslēpumainu, pat sirreālu noskaņu. Monitors veido saspēli ar datora korpusu, pielikot vēl kādu odziņu tā dizainam. Teiktais īpaši attiecas uz datorentuziastiem, kuri parasti strādā kādā IT sfērā un brīvo laiku pavada, izveidojot un radot dažādas modifikācijas datoram, - dizains tiek uzlabots vai mainīts. Monitors ir kā dizaina nobeigums vai atskaites punkts, kurš, ja vien datorkaste nav radījusi emocionāli graujošu iespaidu, rada pēdējo un galīgo izpratni par datoru.
Parasta pele parastam lietotājam.

Stilīga pele stilīgam lietotājam.

Stilīga sirsniņa īstam dondžuānam!

Profesionāla tastatūra entuziastiem.

Datorkomplektā ietilpst arī lietas, kas liek datoram darīt to, ko vēlamies: pele, tastatūra, datoraustiņas un datortumbas (skandas). Tiem ir dažādas funkcijas un tās iekomponējas kopējā „bildē” dažādi. Skatot datoru kopumā, rodas aina ar mazākiem un lielākiem priekšmetiem, un ne vienmēr tas rada pozitīvas izjūtas (galds apkrauts ar dažādām lietām). Taču bez šiem papildinājumiem dators nevar pilnvērtīgi funkcionēt, - tad kāpēc tos nepadarīt patīkamus acīm? Lielākoties tas ir šo formas ziņā dažādo priekšmetu krāsas un izmēru saskaņošanas jautājums. Ja dators ir liels, tam proporcionāli vajadzētu izvelēties arī peli un tastatūru (klaviatūru), kuru izskatam - krāsai un formai - vajadzētu būt līdzīgai un neuzkrītošai. Datortumbiņas un datoraustiņas vizuāli cilvēks neuztver tik asi, - vērojot datoru, tie vairāk tiek uzskatīti kā izklaides un atpūtas piederumi, kuri var arī nebūt izskatā vienādi vai līdzīgi visam pārējam. Lai datorkomplekts nekļūtu vizuāli garlaicīgs, atsevišķus priekšmetus labāk izvēlēties ar nelielām toņu atšķirībām, pieļaujami arī kontrasti.
Ekstrēms dators ekstrēmu lietu cienītājiem.

Ekstrēms dators ekstrēmu lietu cienītājiem.
Ekstrēms dizains - datorfanātiķa vai tīņa istabai.
Dažkārt kopskatu traucējošs faktors ir vadi, kabeļi, adapteri un citi datora komponenšu un sastāvdaļu savienotāji un komunikācijas „tilti”. Ja gribat radīt dizaina vieglumu un graciozitātes iespaidu, izvēlieties vadus, kuri būtu caurspīdīgi vai ar metālisku spīdumu, tā piešķirot interjeram nedaudz high-teh pieskaņu un uzsverot mūsdienīgu tehnoloģiju klātbūtni. Autore: Anita Boldāne
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

Komentēšanas noteikumi!
 • valdistt 21.12.2007 14:23
  Nu ja kāds grib smuku dizainu - Apple
 • Autors 22.12.2007 10:59
  Jā - Apple piesaista tos, kam dators ir lietiņa reprezentatīvam izpriecām un mērķiem, bet ne cilvekam, kas to izmanto darbam vai izklaidei.
 • oho 23.12.2007 08:56
  kads tam visam sakars ar būvniecību?
 • Autors 24.12.2007 12:25

  Iemācamies lasīt: raksts atrodas sadaļā "Mājas Tehnika" ...

  ;)

 • :)) 24.12.2007 21:52
  Man ļoti patikās, kā par datoru modingu raksta cilvēks, kas par to neko nerubī. Bet Latvijā jau tā ir pierasts.
 • Autors 25.12.2007 11:19
  Man gan nepatīk, ka komentē cilvēki, kursi, šķiet, neizprot raksta butību, bet arī tas Latvijā ir pierasts.
 • :)) 25.12.2007 17:11

  Autora raksta būtība ir sekretāres līmeņa spriedelēšana par lietām, ko nepārzin, no sērijas - ir plakanie un parastie :)))

  Un ja negribas saņemt nepatīkamus komentārus, nevajag rakstīt par lietām, ko nepārzina. :)))

 • Gun 25.12.2007 17:14

  Autors 22.12.2007 10:59

  Jā - Apple piesaista tos, kam dators ir lietiņa reprezentatīvam izpriecām un mērķiem, bet ne cilvekam, kas to izmanto darbam vai izklaidei.

  :)) 24.12.2007 21:52

  Man ļoti patikās, kā par datoru modingu raksta cilvēks, kas par to neko nerubī. Bet Latvijā jau tā ir pierasts.

  Autors 25.12.2007 11:19

  Man gan nepatīk, ka komentē cilvēki, kursi, šķiet, neizprot raksta butību, bet arī tas Latvijā ir pierasts.:)))))

  Te nu tomēr jāpiekrīt Autores oponentam!.... ;)Ar Apple strādā tieši tie lietotāji, kuriem "reprezetantīvas izpriecas un mērķi" ir ļoti tālu no datora lietošanas patiesā mērķa! Parasti jau šīs klases (un platformas!) datori tiek lietoti tieši tāpēc lai sasniegtu vēlamo DARBA rezultātu. Protams, var jau piekrist, ka raksta mērķis bija cits, bet tad arī komentāros vajadzētu ieturēt rakstā paustās domas līniju.

 • :)) 25.12.2007 17:22

  _Pat mobilais telefons ir mazs datoriņš_

  Arī mazs trīsritenis ir Harley Davidson čoperis. :)))

  _kura parasti ir baltā vai melnā krasā, retāk - kādā citā._

  Apmēram 50% datoru ir pelēkā krāsā, baltā nebūt nav tik izplatīta.

  _pat monitors, cilvēkam aktīvi strādājot pie datora, būs pēdējā uzmanības plānā._

  Pilnīgas muļķības, datora erganomikai (un tā pieder pie dizaina) ir liela nozīme.

  _Datora korpusu nav nepieciešams izcelt vai kā īpaši konfigurēt, _

  Kā var konfigurēt keisu? :)))

  _Teiktais īpaši attiecas uz datorentuziastiem, kuri parasti strādā kādā IT sfērā un brīvo laiku pavada, izveidojot un radot dažādas modifikācijas datoram, - dizains tiek uzlabots vai mainīts._

  Īsts "datorentuziasts", īpaši IT jomā strādājošs, tādiem sīkumiem kā neonam un visiem citiem  "dizaina elementiem" īpaši uzmanību nepievērš, bet koncentrējas uz datora funkcionalitāti.

  _Lai datorkomplekts nekļūtu vizuāli garlaicīgs, atsevišķus priekšmetus labāk izvēlēties ar nelielām toņu atšķirībām, pieļaujami arī kontrasti._

  Interesanti, ka vadošie datordizaineri gan kaut kā pieturas pie vienas krāsas, veidojot savus komplektus :))) Ieteiktu iepazīties kaut vai ar Alienware.

  _Ekstrēms dizains - datorfanātiķa vai tīņa istabai._

  Nē, tajā bildītē redzams visai bezgaumīgs keiss, tieši kā radīts mazgadīgam _OC_ :)))

  Apnikās rakstīt :))) 

 • :)) 25.12.2007 17:25
  Atvainojos, ergonomika.
 • raksta autore Anita Boldāne: to Autors 26.12.2007 18:09

  "Autoram" un citiem

  Vēlos novērst pārpratumus sakarā ar komentāriem pie šī raksta. Niks  "Autors" nav raksta "Datoru dizains" autors un savukārt es neesmu iepriekšējo komentāru autore, tāpēc neuzņemos atbildību par šo komentāru saturu.

   

   

 • lasiitaajs 27.12.2007 12:56

  to :))

  Cieniitais, tu VISPAAR KAADREIZ ESI REDZEEJIS overklokeru datorus? Man liekaas, ko tu tagad te muldi, lai tikai justos gudraaks par paareejiem ..

  Otrkaart,vadosie razjotaaji razjo MAINSTREAM preces. Autors, domaajams, grib uzsveert, ka te ir runa par cilveeka kojmplekteeshanu pa DETALJAAM, nevis uzreiz visu kopaa.

   Treshkaart,pats tu te muldi par Moddingu, bet nesaproti, kaa var konfigureet korpsu? Tu esi ****** vai izliecies?

   Ceturkaart, tu nezini, ko nozzimee OverClocking, taapeec labaak nemaz nekomentee par Mazgadiigiem tiinjiem, kuri saprot OC pamatprincipus. vai bezgaumiigumu!

   Kopsavilkumaa - nevajag muldeet, ja pats tikai zini gudrus nosaukumus, bet no dziives un no h/w esi tik pat gudrs kaa cuuka no aviaacijas!

 • lasiitaajs 27.12.2007 12:58

  Jav eel lasiiishu shitos marasmus, tad tu nozjeelosi, ka vispaar atljaavies te taadus murgus drukaat!

  P.S. Autor! Principaa teksts nav detalizeets, bet gan virspussigs! Naakamreiz dereetu padziljinaata informaacija, lai shaadi te indiviidi nevareetu rakstiit taadas glupiibas!

 • olalaaaa 27.12.2007 13:05

  šķiet, :)) nezin, ko nozīmē daži vārdiņi, kas lietoti sajā rakstā ... :D

 • ;oji 28.05.2008 11:07
  uiytigyr
 • ;oji 28.05.2008 11:07
  uiytigyr