Pret grafiti ar antigrafiti

žogs
žogs
Grafiti ir viena no visgrūtāk risināmajām pilsētvides problēmām mūsdienās. Nav runa par grafiti mākslu, bet par smērējumiem uz sienām, žogiem un citām plaknēm, kas radīti ar grafiti krāsām, tā degradējot vidi un radot iespaidu, ka ēka vai pat pilsēta kopumā ir nekopta. Ar grafiti tiek apķēpāti gan sabiedriski objekti, gan ģimenes mājas un to žogi, gan pieminekļi. To notīrīšanai jātērē lieli finansiāli līdzekļi, turklāt nav garantijas, ka jau pēc pāris dienām atkal netiks apķēpāts.
Cīņa pret neatļautu grafiti ar administratīviem līdzekļiem, iesaistot huligānu tvarstīšanā policiju vai pat sabiedrību, līdz šim nav bijusi efektīva. Taču tas nenozīmē, ka ēku īpašnieki ir pilnīgi bezspēcīgi pret šiem smērējumiem. Grafiti iespējams notīrīt, taču tas nav vienkārši izdarāms, jo, mēģinot nokasīt grafiti, tiek bojāts arī virsmas augšējais slānis, un plakne tik un tā būs jāatjauno. Ir vairākas metodes, kā iespējams notīrīt šos smērējumus, nebojājot virsmu, taču tas izdosies vien tad, ja plakne ir bijusi aizsargāta ar speciālu līdzekli - antigrafiti. Latvijā pieejami SATECMA materiāli (Spānija), kurus var izmantot gan virsmas aizsardzībai (profilaksei) pret grafiti, gan arī tīrīšanai: * līdzekļi grafiti noņemšanai no neaizsargātas virsmas; * aizsargpārklajums; * līdzekļi grafiti noņemšanai no aizsargpārklājuma. Tīrīšanas metodes: * ar sausā ledus granulām; * ar sodu – blastings; * ar ķīmiskām vielām; * ar lielspiediena ūdens strūklu; * ar abrazīvu materiālu vai līdzekli. Atkarībā no virsmas tipa un grafiti krāsas veida izmanto vienu vai vairākas tīrīšanas tehnoloģijas. Grafiti vajadzētu noņemt uzreiz pēc smērējuma pamanīšanas, jo tā samazinās varbūtība, ka ķēpājumi varētu izplatīties tālāk. Ja grafiti ilgi paliks nenotīrīts, zīmējumi drīz vien izraibinās visu sienu un parādīsies arī uz tuvējām ēkām un žogiem, - jo ķēpāšanas niķis ir lipīgs. Vislabāko rezultātu var panākt, lietojot speciālu virsmu aizsargājošu līdzekli kombinācijā ar tīrīšanas līdzekļiem. SATECMA antigraffiti ir speciāls caurspīdīgs parklājums, kurš nodrošina grafiti ātru un lētu noņemšanu. Līdzekļa uzklāšanai un grafiti notīrīšanai nav nepieciešamas speciālas iekārtas. SATECMA antigraffiti aizsargā virsmu arī no pilsētas putekļiem un nosēdumiem, temperatūru svārstībām, ūdens un sāļiem. Atkarībā no krāsas veida, smērējumus var noņemt ar siltu ziepjūdeni vai ar speciālo SATECMA līdzekli, šī līdzekļa priekšrocība – tas nebojā aizsargājošo pārklājumu, tāpēc siena pret grafiti ir aizsargāta ilgāk. Pēc publicitātes materiāliem sagatavoja Anita Boldāne Vairāk par mājokļa uzturēšanu un kopšanu lasiet šeit!
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

Komentēšanas noteikumi!
 • V 29.10.2007 12:17
  nOĶERTAJIEM ķēpātājiem vajadzētu ne tikai pārkrāsot un atjaunot nama sienu, žogu utt., bet arī pārklāt ar antigrafiti.
 • caca 29.10.2007 17:12
  "kēpā nenobriedušas smadzenītes tīņi vai infantili jaunieši, viņiem nav naudas ar ko maksāt par antigrafiti.Vajadzētu vēl papildus soda darbus pilsētas sakopšanā.
 • nezinams 13.12.2007 23:10

  juus visi kas doma ka grafiti ir slikta lieta esat stulbi,grafiti ir izpaumes veids ,es atdziistu ka nesmuki pieci(darbi) ir galiigis vandalisms un tadus vajedzetu sist!Bet tadi kuri ir smuki un ir labi redzemaa vieta nebutu jasoda,bet tos kuriem ir nesmuki ir jaatnem cani(flakonini)un vecaakiem sods liidz 100ls,jo visi kas puush ir siiki no 12-19 gadiem!

 • pret_grafiti 02.06.2008 10:56

  Piekrītu, ka vajadzētu likt pārkrāsot sabojāto mājas sienu un vēl sabiedriskos darbus pilsētas uzkopšanā.

  Taču nedomāju, ka var sodu piemērot pēc tik subjektīvas mērauklas kā grafiti estētikā vērtība, jo, 1) šādu vērtējumu vienmēr varēs apstrīdēt

  2) diemžēl, arī estētisks grafiti,  uzpūsts uz, piemēram,  vēsturiska jūgenda nama sienas, sabojā fasādi.

  Varbūt pilšētu pašvaldības varētu padomāt par īpašu plākšņu uzstādi, lai tie, kas grib izpausties varētu to darīt nekaitējot arhitektūrai un nesagādājot galvas sāpes namu īpašņiekiem. Vairākas pašvaldības (man zināmas Ventspilī, Lielvārdē) ir uzstādījušas rampas skrituļotājiem un riteņbraucējiem. Šos laukumus tad arī varētu papildināt ar tādām kā atvērtajām grafiti plākšņu galerijām.

 • st. 02.06.2008 11:40
  truls PR
 • normaals 02.06.2008 16:41
  grafitti paraada to ka pilseetaa dziivo cilveeki
 • dažreiz pazimej ka gribas. 30.10.2008 00:56

  Es nepiekrītu ka vajdzēt tā sodīt .Tas ir par neželigu .

  Neviens nenomirs no tā grafiti !

 • demor saldus 10.11.2008 15:27
  es miilu grafity bet jaapzinaas kur ziimee
 • m. 05.12.2008 15:13
  http://vi-de.lv garfitii atbalsta centrs!