Cik efektīvi mūsu apstākļos ir saules kolektori?

Matīss 2015-04-16

  Labdien!
Vēlos nākotnē iegādāties un uzstādīt kolektorus. Cik efektīvi mūsu apstākļos tie ir? Vai tie spēj sagatavot karsto ūdeni un arī telpas apsildīt? Un, pats galvenais, cik tie maksā un cik ilgā laikā atmaksājas?

Atbildes:

 • 2015-04-17 12:43
  Ilze Dimdiņa
  Ilze Dimdiņa
  Labdien!
  Īsais komentārs - atkarībā no iespējām investēt atjaunojamos resursos, noteikti vērts izmantot saules kolektorus karstā ūdens sagatavošanai (ārpus apkures perioda). Atkarībā no sistēmas izmēra vasarā ar karsto ūdeni iespējams pilnībā nodrošināt pirti, dzīvokli un māju. Jā, saules kolektori var kalpot kā papildus avots apkures sistēmai.

  Interneta vietnēs pieejamajos forumos par saules kolektoru efektivitāti Latvijā varēsiet atrast dažādus, pat diametrāli pretējus, uzskatus. Lai pieņemtu lēmumu, iesakām tomēr ieklausīties viedokļos, kas veidoti uz nopietnas faktu analīzes bāzes. Piemēram, noderīgi būtu izskatīt M.sc.ing. Lanas Miglas (doktora studiju programmas „ Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas” doktorantes) promocijas darba kopsavilkumu par kombinētajām saules siltumapgādes sistēmām (KS) Latvijā: http://www.rtu.lv/component/option,com_docman/task,doc_download/gid,7692/lanas-miglas-darba-kopsavilkums.pdf. Sevišķi interesanta Jums varētu būt 21. lpp., kurā veikts dažādu sistēmu finansiālais izvērtējums 10 gadu periodā, un autore norāda: "Ja aplūkotu kombinēto sistēmu ar granulu kaltu un sistēmu tikai ar granulu kaltu ilgākā periodā, piemēram, 15 - 20 gadu periodā, kas ir sistēmu ekspluatācijas laiks, tad kombinētā sistēmas līkne krustotu sistēmas ar granulu katlu, kas liecina, ka kombinētā sistēma ar granulu katlu un saules kolektoriem ir rentablāka. Kombinēto sistēmu ar siltumsūkni raksturojošā līknes kritums, neskatoties uz īpaši augstajām sākotnējām izmaksās, atspoguļo šīs sistēmas efektivitāti. Apskatot to ilgākā periodā, ir skaidrs, ka tās efektivitāte ir augstāka nekā sistēmām ar dabasgāzi, taču jāpiemin, ka siltumsūkņa efektivitāti ietekmē daudzi faktori, to skaitā elektrības cena. Rezultātā secināts, ka kombinēto sistēmu optimizācija paaugstina sistēmu efektivitāti un šādā veidā, tās kļūst rentablākas nekā vienkāršas apkures sistēmas bez saules kolektoriem."
  Svarīgi sistēmas uzstādīšanas darbus uzticēt profesionāliem speciālistiem, jo, lai gūtu maksimālo efektivitāti, kolektoriem jābūt pareizi uzstādītiem. Izmaksu noskaidrošanai gan jāvēršas atbilstošajos uzņēmumos, jo cena atkarīga no dažādiem faktoriem, un cenu ietekmēs arī izvēlētais ražotājs, modelis, Jūsu prasības u.tml. Tad arī iespējams aptuveni aplēst sistēmas atmaksāšanās laiku.

  Ar cieņu,
  Baiba Kauliņa-Pakalna
  SIA "Indutek LV"

  Baiba Kauliņa-Pakalna, SIA "Indutek LV"